Komentarz wideo i życzenia na nowy rok, 01.01.2019

Komentarz wideo do dzisiejszej liturgii Słowa, a zarazem życzenia na nowy Rok Pański 2019., przygotował o. Paweł Gomulak OMI – domownik z naszego klasztoru, który przez półtora miesiąca pomaga w diecezji bielsko-żywieckiej.

Życzenia na nowy rok składa również ojciec proboszcz:

Kochanym parafianom, gościom i sympatykom naszej parafii, Bożego błogosławieństwa na nowy 2019 rok życzą misjonarze oblaci – duszpasterze parafii oraz domownicy klasztoru na Pogorzelcu. Bardzo Wam dziękujemy, że jesteście!


Wywiad z o. Piotrem Bielewiczem OMI z Białorusi w opolskim radiu DOXA

fot. radio DOXA

“Najpiękniejszą sensacją jest Ewangelia święta” – powiedział na antenie opolskiego radia “Doxa” o. Piotr Bielewicz OMI, pracujący na Białorusi. W rozmowie z p. Martą Procherą poruszone zostały tematy związane z wiarą, spojrzeniem na Ojca Świętego Franciszka, oceną religijności Polaków z perspektywy misjonarza, który wiele lat temu wyjechał za wschodnią granicę, przyjmując także obywatelstwo białoruskie. Ojciec Piotr był gościem audycji “Szczerze o Kościele”, emitowanej na falach rozgłośni od poniedziałku do piątku o godzinie 15.15.

Ojciec Piotr Bielewicz OMI odwiedza naszych parafian w ramach wizyt duszpasterskich, zwyczajowo zwanych "kolędą".

Kliknij, aby posłuchać wywiadu!

 

 

(pg/oblaci.pl/radio DOXA)


Odszedł do Pana o. Roman Nisiewicz OMI – ekonom naszego domu zakonnego w latach 1983-1987

W dniu dzisiejszym ok. godziny 20.00, otoczony swoją wspólnotą zakonną, odszedł do Pana o. Roman Nisiewicz OMI – duszpasterz pielgrzymów w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, misjonarz ludowy i kapelan Ochotniczej Straży Pożarnej.

Urodził się 23 czerwca 1954 roku. Wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w 1973 roku. Rok Później złożył pierwszą profesję zakonną na Świętym Krzyżu. Następnie rozpoczął formację zakonno-teologiczną w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze. Święcenia prezbiteratu przyjął w 1980 roku. Pierwszą placówką o. Romana była parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Milanówku, po roku został skierowany do Niższego Seminarium Duchownego w Markowicach na Kujawach, gdzie pełnił funkcję ekonoma. W latach 1983-1987 posługiwał w Kędzierzynie-Koźlu przy nowej parafii i klasztorze na Pogorzelcu, pełniąc obowiązki ekonoma klasztoru. Następnie trafił do Katowic, dbając o utrzymanie klasztoru, a jednocześnie pełniąc posługę wikariusza w parafii. W latach 1991-2007 posługiwał w Kanadzie w parafiach polonijnych: Saskatoon (par. pw. Świętego Patryka); Mississauga (par. pw. Świętego Maksymiliana); Toronto (par. pw. Świętego Stanisława i par. pw. Świętego Kazimierza); Edmonton (Parafia Różańca Świętego). Po powrocie do kraju najpierw posługiwał przez trzy lata w Gdańsku jako misjonarz ludowy i spowiednik, a następnie od 2010 roku tworzył wspólnotę oblacką w Kodniu.

Był zakonnikiem niesamowicie radosnym i kontaktowym. Chętnie angażował się w życie sanktuaryjne. Wielce oczytany – pasjonat historii Kodnia. Od kilku miesięcy cierpiał na chorobę nowotworową. Przegrał walkę z chorobą, ale wygrał życie. Wierzymy, że tworzy teraz oblacką wspólnotę w niebie, wraz ze św. Eugeniuszem u boku Niepokalanej.

Uroczystości pogrzebowe śp. o. Romana Nisiewicza OMI odbędą się w Kodniu, w najbliższy poniedziałek 17 grudnia, o godz. 12.00.

Te Deum laudamus za życie i posługiwanie naszego współbrata. Powierzajmy go Bożemu Miłosierdziu.

(pg/oblaci.pl)


Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi przypada święto patronalne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Oblat, z łaciny “oblatus”, oznacza: ofiarowany. Jest to zatem dzień naszej zakonnej tożsamości, jaką nadał nam Kościół, zatwierdzając nasze Konstytucje i Reguły. Z tej okazji wspólnoty oblackie na całym świecie przeżywają ten dzień wyjątkowo. Również nasza wspólnota zgromadziła się na uroczystej Eucharystii – 8 grudnia 2018 roku o godzinie 18.00. Celebracji przewodniczył przełożony wszystkich oblatów na Pogorzelcu – o. Rafał Kupczak OMI. Mszę świętą koncelebrowali duszpasterze oraz domownicy klasztoru (misjonarze ludowi), którzy przebywali w tym czasie w domu zakonnym. Homilię wygłosił o. Krzysztof Ziętkowski OMI – pochodzący z naszej parafii, rozpoczynając jednocześnie rekolekcje adwentowe, które potrwają do środy 12 grudnia.

Homilista oparł słowo na trzech obrazach, zaczerpniętych z liturgii Słowa. Wskazał na rzeczywistość grzechu, która jest nieposłuszeństwem Bogu; na postawę słuchania w życiu Maryi oraz na chwałę i wybranie każdego z nas “jeszcze przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem”.

Pod koniec liturgii złożono życzenia o. Wiesławowi Nowotnikowi OMI, który w dniu jutrzejszym obchodzi swoje imieniny. Z okazji święta patronalnego, rada parafialna złożyła życzenia oblatom oraz siostrom służebniczkom. Dzieci Maryi wręczyły zakonnikom i siostrom róże. Ostatnim momentem celebracji przed błogosławieństwem było odnowienie aktu zawierzenia Niepokalanej, jaki w imieniu wspólnoty oblackiej, odmówił superior.

(pg)


O wojnie na Ukrainie, kontrastach i działaniu Boga… wywiad exclusive!

W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata gościliśmy w naszej wspólnocie parafialnej misjonarza z Ukrainy – o. Dawida Omiecińskiego OMI. Głosił słowo Boże na każdej Eucharystii oraz mógł doświadczyć ogromu życzliwości ze strony naszych parafian.

Nasz gość udzielił również wywiadu, dzieląc się swoim doświadczeniem życia i posługiwania na Ukrainie. O. Dawid pod “ostrzałem” pytań o. Pawła Gomulaka OMI.

(pg)