W pierwszą niedzielę lipca w parafii na Pogorzelcu gościł o. Piotr Koman OMI, który posługuje w parafii św. Eugeniusza de Mazenoda w Fianarantsoa na Madagaskarze. Nasz współbrat dzielił się swoim dziewięcioletnim doświadczeniem pracy misyjnej na czerwonej wyspie. Przez całą niedzielę głosił kazania, była również możliwość wsparcia misji prowadzonej przez naszą prowincję, na której pracuje o. Piotr.

Dokładnie parafia, w której pracuje o. Piotr Koman OMI znajduje się w Sahalava – jest to dzielnica Fianarantsoa. Jest to region bardzo zaludniony, w większości zamieszkały przez ludzi bardzo biednych. Wcześniej, chrześcijanie modlili się w dzielnicy Ambatomena, ponieważ nie było kościoła w Sahalava. Oblaci przybyli do Fianarantsoa w 1995 roku i zbudowali dom formacyjny, scholastykat pw. św. Eugeniusza de Mazenoda, położony w dzielnicy Mahamanina. Misjonarze chcieli prowadzić parafię w mieście Fianarantsoa. Biskup Philibert Randriambololona nie sprzeciwiał się temu projektowi, wręcz przeciwnie. Dlatego też 20 maja on sam położył kamień węgielny pod budowę nowego kościoła oraz przewodniczył mszy świętej. Przygotowywanie terenu pod budowę rozpoczęło się 5 maja z pomocą chrześcijan, a zakończyło się 8 czerwca 2000 roku. Pierwsze chrzty katechumenów przyszłej parafii odbyły się w Manohisoa, Mahamanina w dniu 17 lipca. Pomimo wielu zawirowań przy budowie, 25 grudnia 2004 roku została odprawiona pierwsza msza święta.

25 maja 2003 roku nastąpiła inauguracja nowego kościoła. Mszy przewodniczył arcybiskup Fulgence Rabemahafaly, w obecności ojca Romana Majewskiego OMI, Superiora delegatury na Madagaskarze. Za patrona nowej parafii Sahalava obrano świętego Eugeniusza de Mazenoda, założyciela Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Pierwszym proboszczem został ojciec Marek Modrzewski OMI, kolejnym ojciec Anselme Varana OMI. Parafia obejmuje 6 dzielnic i 8 ruchów chrześcijańskich. Jest to pierwsza parafia powierzona na własność zgromadzeniu oblatów na Madagaskarze i jest ona również pomnikiem obchodów nowego tysiąclecia.

Dzisiaj parafia św Eugeniusza ma ponad 6000 parafian. Najbardziej liczną grupą wiernych są młodzież i dzieci. Powstały nowe ruchy parafialne, parafia podzielona jest na siedem dzielnic. Na katechezę przychodzi około 560 osób rocznie. W marcu 2017 roku oblaci wybudowali nowe centrum parafialno-katechetyczne.