W Kędzierzynie-Koźlu misjonarze oblaci prowadzą jedyną w Polsce parafię, której patronem jest Założyciel naszego Zgromadzenia. Uroczystości odpustowe przenoszone są na najbliższą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu uroczystości św. Eugeniusza de Mazenoda, która przypada 21 maja. Klasztor w Kędzierzynie, który słynie z posługi misjonarskiej, w sobotni wieczór odpustowy zapraszał zazwyczaj kapłanów z parafii, w których oblaci głoszą misje, rekolekcje, podejmują zastępstwa i służą pomocą duszpasterską. Ze względu na warunki sanitarne, tegoroczne uroczystości odpustowe odbyły się w skromniejszej oprawie.

Zobacz: [Jak dobrze znasz św. Eugeniusza? Quiz na temat Założyciela oblatów – część I]

Eucharystii przewodniczył superior kędzierzyńskiego klasztoru – o. Rafał Kupczak OMI. Wygłosił również słowo Boże, w którym przypomniał zebranym postać św. Eugeniusza.

Co dla św. Eugeniusza znaczyło “głosić Jezusa Chrystusa”? Co dla niego konkretnie znaczyło “idźcie i nauczajcie”? Czy tylko to, że ma wysłać – najpierw do porewolucyjnej Francji, do różnych parafii – misjonarzy, aby miesiącami głosili misje? Czy dla niego głosić Ewangelię, głosić Chrystusa, znaczyło tyle, żeby do różnych krajów, a zwłaszcza do Kanady, wysłać ludzi, o których wie, że przypłacą tę misję życiem i zdrowiem i nigdy z tej misji nie wrócą? To by było nazbyt proste. To by było takie bardzo światowe. Dla niego głosić Jezusa Chrystusa, to utożsamić się z Nim – mówił zebranym ojciec Kupczak.

Parafia Rzymskokatolicka św. Eugeniusza de Mazenoda
Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
ul. Juliusza Ligonia 22

tel.: (77) 483 58 06
e-mail: proboszcz.kedzierzyn@oblaci.net

Konto bankowe Parafii:
PKO SA 60 1240 1659 1111 0000 2595 0346

Dom zakonny Misjonarzy Oblatów MN w Kędzierzynie-Koźlu
ul. Ligonia 22
47-224 Kędzierzyn-Koźle

tel.: (77) 472 55 21
tel: 511 466 337
e-mail o. superiora: superior.kedzierzyn@oblaci.net