W dniach 2-3 kwietnia 2019 roku gościła w naszej parafii kopia cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej – Królowej Podlasia – Matki Jedności. Przybyła z sanktuarium, którym od 1927 roku opiekują się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Przygotowaniem do tego niezwykłego wydarzenia były rekolekcje parafialne, które głosił o. Sebastian Wiśniewski OMI – przełożony wspólnoty zakonnej w Kodniu.

W niedzielę 31 marca odbył się spektakl pt.: “Pasja” w wykonaniu Teatru A z Gliwic. Poruszające widowisko zgromadziło wielu parafian.

We wtorek 2 kwietnia o godzinie 17.30 rozpoczęło się oczekiwanie na przybycie samochodu-kaplicy wraz z wizerunkiem Matki Bożej Kodeńskiej. Po przybyciu obrazu uroczyście wniesiono go do świątyni, gdzie rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem superiora kędzierzyńskiego komunitetu z udziałem oblatów oraz prezbiterów obu dekanatów naszego miasta. Opiekunem obrazu był o. Damian Dybała OMI – proboszcz parafii pw. św. Anny w Kodniu i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. Towarzyszył mu br. Adam Makarewicz OMI z kodeńskiej wspólnoty zakonnej. Kazanie podczas Mszy św. wygłosił rekolekcjonista.

Poruszającym momentem obecności Matki Bożej Kodeńskiej w Kędzierzynie-Koźlu był obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Wierni zawierzali swoje ogniska domowe Tej, którą od wieków wzywano jako Matkę Jedności. Był to wymowny czas pojednania i umacniania więzi rodzinnych.

Podczas peregrynacji istnieje również możliwość przyjęcia szkaplerza kodeńskiego, który włącza w dobra duchowe Zgromadzenia. Jest to nie tylko wyraz łączności z kodeńskim sanktuarium, ale również zaproszenie do kształtowania swojego życia i duchowości na wzór serca i wiary Matki Bożej. Wielu spośród naszych parafian dołączyło do wspólnoty szkaplerznej, wpisując się do księgi i przyjmując ten znak pobożności, dzięki posłudze o. Sebastiana Wiśniewskiego OMI. Przed wizerunkiem Matki Bożej Kodeńskiej złożono również deklarację duchowej adopcji dziecka poczętego – otaczając modlitwą dzieci poczęte i ich rodziców, z prośbą do Bożej Opatrzności, aby dane im było przyjść na ten świat i wzrastać w szczęśliwych i pełnych miłości rodzinach.

Po zakończeniu Eucharystii, była możliwość do indywidualnej modlitwy przed wizerunkiem Matki Bożej. Czuwania przed obrazem podjęły się wspólnoty parafialne: Odnowa w Duchu Świętym, Wspólnota młodzieżowa Niniwa, zespół muzyczny, Róże Różańcowe. Kulminacją czuwania była modlitwa Apelu Jasnogórskiego, podczas której dokonano aktu zawierzenia parafii Matce Bożej Kodeńskiej.

Z całą pewnością obecność Matki Bożej w znaku obrazu kodeńskiego był dla naszej parafii wydarzeniem bez precedensu. Przed wizerunkiem gromadziło się bardzo wielu parafian z Pogorzelca, jak również z innych części miasta. Przyszedł jednak czas, kiedy trzeba było pożegnać Maryję, ale dzieła Boże, które dokonały się w tym czasie, z pewnością będą owocować w naszej pobożności i życiu wspólnoty parafialnej.

(pg/zdj. M. Piasecki OMI (spektakl)/zdj. M-studio Foto-Lidka z Nysy)