Spotkanie rodzin oblackich
19 kwietnia 2018
Od wielu już lat w okresie wielkanocnym odbywa się w Kędzierzynie-Koźlu spotkanie rodziców i krewnych naszych współbraci. Jest to okazja do zacieśniania więzów między naszymi rodzinami, z których pochodzimy, ale także wyraz troski prowincji o rodziny, w których zrodziło się powołanie oblackie. Tegoroczne spotkanie w sobotę przed niedzielą Miłosierdzia Bożego animowane było przez o. Józefa Chlebka OMI, który od kilkudziesięciu lat ofiarnie angażuje się w to dzieło. Obecny był również ordynariusz polskiej prowincji – o. Paweł Zając OMI, który przewodniczył Eucharystii i skierował do zebranych słowo podziękowania. Była również okazja, aby wspólnie dzielić się radością paschalną przy stole. Spotkania kędzierzyńskie są odpowiedzią na wielokrotnie podnoszony postulat, aby otoczyć troską rodziców i krewnych oblatów – szczególnie tych, którzy wywodzą się z danej miejscowości lub regionu, a szczególnie tych, którzy ze względu na posługę na misjach zagranicznych rzadko mogą odwiedzać swoich najbliższych.
Rekolekcje oblackie w Kodniu
19 kwietnia 2018
W kwietniowej serii rekolekcji oblackich w Kodniu wzięli udział dwaj domownicy z naszego komunitetu - o. Robert Skup OMI oraz o. Mariusz Piasecki OMI. Każdy oblat jest zobowiązany do odbycia tygodniowych rekolekcji w ciągu roku, aby odnowić się w zaangażowaniu misjonarskim oraz dbać o swoją formację zakonną, chrześcijańską i ludzką. Jednocześnie jest to okazja do wymiany doświadczeń misjonarskich oraz spotkań braterskich.
Niezwykłe odwiedziny
27 marca 2018
Trwają ostatnie przygotowanie do świąt Wielkiej Nocy. Misjonarze kończą ostatnie serie rekolekcji, duszpasterze spędzają godziny w konfesjonale. Siostra Salomea wraz z dziećmi z Ochronki, prowadzonej przez Siostry Służebniczki, przekazali pięknie wykonane zajączki wraz z życzeniami dla domowników naszej wspólnoty. Serdecznie dziękujemy.
Święto patronalne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej
8 grudnia 2017
Oblaci Maryi Niepokalanej… W nagłówku znajduje się figura Niepokalanej z domu generalnego w Rzymie – przed tą figurą św. Eugeniusz de Mazenod OMI doznał mistycznego doświadczenia, które w naszej rodzinie nosi nazwę „uśmiechu Maryi”. Jego młoda rodzina zakonna przeżywała kryzys, Eugeniusz trwał na modlitwie przed tą figurą w domu macierzystym zgromadzenia w Aix en Provence. Nie byliśmy wtedy jeszcze oblatami Niepokalanej – wydarzenie miało miejsce 15 sierpnia 1825 roku. W grudniu – tuż przed audiencją u papieża Leona XII – Eugeniusz zmienia nagle nazwę zgromadzenia z oblatów św. Karola, na „oblaci Maryi Niepokalanej”. Było to niezwykle ryzykowne – taka zmiana w ostatniej chwili mogła oznaczać niezdecydowanie Założyciela, było to także jeszcze przed ogłoszeniem dogmatu o Niepokalanym Poczęciu w 1854 (wtedy Eugeniusz stał tuż przy Ojcu Świętym). Niesamowita historia! Tak oto przy naszych nazwiskach pojawia się skrót „O-blatus M-ariae I-mmaculatae” (ofiarowany Maryi Niepokalanej); pielęgnowane jest również pozdrowienie, jakim o. Eugeniusz zaczynał listy: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja Niepokalana! Nasze konstytucje stawiają nam Maryję jako wzór naszej oblacji – Maryja bowiem całkowicie poświęciła się osobie i dziełu Zbawiciela.
Zgodnie z tradycją naszej rodziny zakonnej staramy się przeżywać ten dzień wraz ze wspólnotą parafialną, jeśli przy naszym klasztorze prowadzimy działalność duszpasterską w ramach diecezji. Uroczystej Eucharystii przewodniczył superior naszego komunitetu, a koncelebrowali ją wszyscy obecni w domu współbracia. Była to również okazja, aby włączyć się w parafialne podziękowanie o. Wiesławowi Nowotnikowi OMI – wikariuszowi – który obchodził swoje imieniny. Na koniec zgromadzenia liturgicznego odnowiliśmy akt oddania Niepokalanej oraz prosiliśmy o nowe powołania z parafii na Pogorzelcu. W dniu dzisiejszym w naszym Zgromadzeniu rozpoczął się rok modlitw o nowe powołania oblackie.